Priėmimas į gimnaziją

Priėmimas į gimnazija 2022-2023 m.m.
Gimnazijos virtuali mokymosi aplinka
Naujienos
Gimnazija
Veikla
Bendruomenė
Straipsnių archyvas
 
 
Elektroninis dienynas
Svetainės medis
JBG Facebooke
Patyčių dėžutė
Gimnazijos garbės kodeksas
Gimnazijos biblioteka
Gimnazijos biblioteka socialiniame tinkle Facebook
Gimnazijos robotikos klubas socialiniame tinkle Facebook
Ketvirtadienis, 12 Rugsėjis 2013 06:40

Bibliotekoje – tarmių šventė

 

Rugilė LUKOŠEVIČIŪTĖ, IIIa klasė

 

Tarmės – lietuvių kalbos gyvybė, labai svarbi mūsų šalies kultūros dalis. Iki šiol Lietuva gali pasigirti ypač turtingu tarmių palikimu, nes nė vienoje kitoje Europos valstybėje, tokioje mažoje teritorijoje, nėra tiek daug ir tokių skirtingų tarmių. 2013 metai paskelbti Tarmių metais, todėl viešosiose bibliotekose vyksta daug renginių, skirtų tarmiškam kalbėjimui. Rugsėjo 6 dieną tokiame renginyje dalyvavome ir mes, IIIa klasės gimnazistai, drauge su lietuvių kalbos mokytoja Danute Ašeriene.

Renginys vyko Panevėžio kultūros židinyje – Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje. Vos įžengusius į biblioteką mus pasitiko tautiniais drabužiais vilkintys tarminės kalbos puoselėtojai. Į šventę patekome tik tuomet, kai atsakėme į klausimus apie kalbą.

Renginio svečiai, dalyviai kalbėjo įvairiomis tarmėmis. Renginyje dalyvavo dr. Meilutė Ramonienė ir Skirmantas Valentas, doc., dr. Bronė Stundžienė, etnologė Vitalija Vasiliauskaitė, muziejininkas Viktoras Stanislovaitis, poetai bei vertėjai Vladas Braziūnas ir Regina Katinaitė-Lumpickienė, poetas Justinas Kubilius. Docentė B.Stundžienė visus sudomino pasakojimu apie tautosaką. Sužinojome, jog būtent tautosaka, kaip niekas kitas, sugeria visa, kas mūsų kalboje yra geriausia.

Deja, tarmės nyksta. Būtina suprasti, jog tarmės – ne tik lietuvių kalbos gyvybė, bet ir išskirtinis visos tautos bruožas, todėl privalome jas puoselėti, saugoti. Juk su prarastu žodžiu prarandama ir dalis gyvenimo...