Priėmimas į gimnaziją

Informacija apie priėmimą 2020-2021 m.m.
Rekomendacijos ir reikalavimai švietimo įstaigoms dėl COVID-19 prevencijos
Gimnazijos virtuali mokymosi aplinka
Elektroninis dienynas
Svetainės medis
JBG Facebooke
Patyčių dėžutė
Gimnazijos garbės kodeksas
Gimnazijos biblioteka
Gimnazijos biblioteka socialiniame tinkle Facebook
Gimnazijos robotikos klubas socialiniame tinkle Facebook
Pirmadienis, 14 Gruodis 2020 09:45

Šiaurės šalių literatūros savaitė

 

Rita STONIENĖ

Lietuvių kalbos mokytoja

 

Jau  ne pirmą dešimtmetį vyksta tarptautinis  kultūros projektas „Šiaurės šalių literatūros savaitė“, kurį  organizuoja asociacijų „Norden“ sąjunga (Foreningen Norden Forbund) ir finansuoja Šiaurės ministrų taryba.   Lietuva – aktyvi šio projekto dalyvė. Šiemet  ketvirtus  metus šiuose  skaitymuose dalyvauja ir mūsų gimnazijos mokiniai.

Šiais metais į projektą įsijungė Id ir If klasės mokiniai. Skaitymams ir analizei jiems buvo pateiktas  švedų rašytojo ir iliustratoriaus Jakobo Vegelijaus   kūrinys „Žudiko beždžionė“. Pirmiausia mokiniams tekstas buvo nusiųstas nuotoliniu būdu, vėliau pateikti teksto suvokimo klausimai, skatinantys atidžiai skaityti kūrinį. Šįkart ištraukos tapo ir mokymo priemone: būtent nežinomas autorius ir tekstas vertė ieškoti atsakymų į klausimus pačiame tekste, ieškoti informacijos interneto platybėse, o tai nebuvo paprasta, nes lietuviškai apie šį kūrėją informacijos beveik nėra.

Mokiniams pavyko surinkti vertingos medžiagos apie autorių ir kaip rašytoją, ir kaip iliustratorių, apdovanotą ne viena literatūros premija. Išsamų tyrimą atliko Mangirdas (Ic), nustatęs iš atrodytų nepastebimų detalių ir veiksmo vietą (“Portugalijoje, Lisabonos mieste, kadangi  minimas Alfamos rajonas, kuris yra šalia Tagus upės,  tekančios per Lisaboną. Be to,   gatvių pavadinimai  Rua das Escolas Gerais ir Rua do Salvador taip pat  yra Lisabonoje”)  ir laiką (“ne anksčiau kaip devynioliktame amžiuje”) Deimantė (1c) pridėjo, kad svarbi pasakojimo laiko detalė yra tamsa, naktis, o Ugnius J. (Ic) detalizavo dar tiksliau – „prieplaukoje, kai šefas Henris Koskela  ką tik pavalgęs kavinėje „O Pelicano ėjo krantine“.

Kitai grupei pavyko sukurti ryškų pagrindinio veikėjo paveikslą: Elinga (Ic) pastebi, kad tai – vyras, vardu  Henris Koskela, pravarde  Šefas, jis „greitai supyksta ir netenka ūpo, bet dažniausiai tai netrunka ilgai“. Kristupas (Ic) nustatė, kad jis  - kapitonas, nes „turi nuosavą laivą,  augina beždžionę, kartu  su ja leidžia  laiką ir yra  geri draugai.“ Tai įrodo ir pasakotojas - beždžionė, kuri pasakoja savo šeimininko, pravarde Šefas, istoriją.  „Galima įžvelgti, jog pasakotoja, likusi be Šefo, nedrąsi, išsigandusi: ”Širdis daužėsi, o baimė trukdė blaiviai galvoti“, „mirtinai bijojau, kad mane suras tie pikti žmonės iš krantinės“. Tačiau  jos rūpestis atsiskleidžia, kai ji  bėga kaip įmanydama įsitikinti, ar Šefui viskas gerai. Ji galvoja apie jį visą laiką ir trokšta pagelbėti“,- pastebi Smiltė (Ic).

Taigi taip po kruopelę, po smiltelę, atlikdami nedideles užduotis, jau galėjome ir recenziją parašyti. Puikiai sekėsi Deimantei (Ic), Gretai (1d), atskiro dėmesio verta Augustos (Ic) iliustruota anotacija. Galutinį plakato variantą apipavidalino Augustos (Id) komanda, plakatas supažindina bibliotekos lankytojus su įdomia, galbūt netolimoje ateityje pasirodysiančia knyga.. Visi džiaugiamės, kad įsijungę į projektą ir... literatūrologiškai paaugome.

Ne pirmus metus, bendradarbiaudama su bibliotekininke Giedre, atrandu įdomios veiklos pamokose ir aš – lietuvių kalbos mokytoja Rita Stonienė.

pav 1
pav 2
pav 4
1/3 
start stop bwd fwd